Ma 2024. április 26. péntek, Ervin napja van.

vonal1

Záró beszámoló  OFA 2.

ofa
„Fogvatartottak és büntetésvégrehajtási intézetből szabadulók reszocializációjának elősegítése érdekében meghirdetett (AVP-Háló/2007 kódjelű) támogatási programra.


Záró beszámoló  OFA 2.


„Fogvatartottak és büntetésvégrehajtási intézetből szabadulók reszocializációjának elősegítése érdekében meghirdetett (AVP-Háló/2007 kódjelű) támogatási programra.

A program időtartama: 2007.05.15.-2008..07.15.



A programunk által vállalt fogvatartotti létszáma: 65 fő.
A program zárásakor sikeresen bevont létszám:    76 fő.
( Az együttműködési szerződések mellékltben csatolva)


A tervezett tréningek száma:  4 - 5 alap tréning (Alap+bontott+haladó: 10 tréning)
A megvalósult tréningek száma:  6 alap tréning (Alap+bontott+haladó: 11 tréning).


1. tréning 18 fő - bizonyítvány
2. tréning 16 fő - bizonyítvány
3. tréning 14 fő -  bizonyítvány
4. tréning 10 fő -  bizonyítvány (női)
5. tréning 16 fő -  bizonyítvány
6. tréning 16 fő -  bizonyítvány

A programban résztvevő közvetlen munkatársak:

-          1 fő programvezető
-          3 fő szociális munkás
-          1 fő pszichológus
-          1 fő munkavállalási tanácsadó
-          1 fő szupervízor

A program ideje alatti események:

- Induláskor Debrecenben az AVP Hungary Egyesületnél vezetői értekezletet tartottunk, ahol mind az öt szervezet bemutatta az előző időszakban elért eredményeit, és minden egyéb teendők megvitatásra kerültek.

Fő hangsúlyt kapott a tréningek időbeni ütemezése, a szervezeteknél megvalósítandó műhelymunkák, és az egyéni esetátadás. Segíteni kell a szervezetek egymás közötti munkáját.

Nagyon örültünk, tájékozódhattunk arról, hogy a program alatt országosan a többi megyében megyei segítők koordinálhatják, segíthetik a munkánkat.

- Előzetes szervezések befejezése után 2007. szeptember 08-án került megrendezésre Szent Adorján napi „BV" nap. A rendezvényen mi is megjelentünk, segítettünk a szervezési munkálatokban is.

- 1.szakmai nap, műhely: 2007. november 23-24. Nyíregyháza

- Mikulásnapi műsor 2007. dec. 07. Az Intézet dolgozói gyermekei számára.

A Kelet Magyarországban(napilap) és a Szon.hu(web-lapon)a következő sajtó anyag jelent meg.

- 2007. december 16-án a nyíregyházi Kölcsey televízióban az AVP programról 22 perces „beszélgetős" tv felvétel készült élőben. Ezen a felvételen a bv ezredes Mészáros László, az igazgató asszony Szakátsné Hegedűs Borbála, és a program vezetője Szlovenszki Lászlóné vett részt. Témája, a folytatódó reszocializációs program, az előző visszhangja, sikerek a munkábaállítás és tréningek terén, milyen az együttműködés a szervezetek között. Hogyan tolerálják a civil szervezet megjelenését, és „munkáját" a BV-ben.

- 2007 december 28-án jó kívánságainkat fejeztük ki és boldog új évet kívántunk az elkövetkező új évre a Bv dolgozói részére.

- Nagy örömömre szolgál, hogy megtartottuk az országban az első női alap tréninget, amely zökkenőmentesen zajlott


Női alap tréning
: 2008.március 11.-12.-13.

- 2. szakmai nap, műhely: 2008. február 20.-21.Zalaegerszegen.
- Március 15.-re műsorral készültünk, melyben a „drogprevenciós" fogvatartottak szerepeltek. A sajtóban  cikk jelent meg.
- A kulturális tevékenységek között sikerült egy olyan hölggyel felvenni a kapcsolatot, akinek a foglalkozásait nagy érdeklődés követett.  

A „Színek világa". Mindenkit megfogott.

Nyitott, fegyelmezett volt a társaság. A feladatra koncentráltak, örömmel hajtották végre,  sikerült megteremteni a "játék " hangulatát."

- Nemzetközi sakk bajnokunkkal a sakk szakkört is el tudtuk indítani. A kezdő létszám 19 fő.

- Nagyon nagy érdeklődéssel fogatták a kezdeményezésünket az akvarisztikai szakkörre, mely az egész program ideje alatt zjlott, és az akvarisztikus igéretet tett arra, hogy havonta felügyeli az elkezdett munkát.

- Megvalósult a drogprevenciós előadássorozat, melyet az Igazságügyi Hivatal igazgató asszonya tartott. Az előadások után elmondható, hogy  sikerült érzelmi oldalról is ráhangolni, megnyerni őket egy boldogabb, reményteljesebb jövőkép kialakításásához.

- Költészet napja: drámapedagógussal, 2008. 03. 25-2008. 04. 12.

A fogvatartottak a műsorkészítés során kreativak, együttműködőek, lelkesek voltak. Érdekelte őket a téma és saját ötleteiket is beleépítettük a műsorba. A díszlet - dekoráció készítése is az ő feladatuk volt.

- 2008. 04.21. Drogprevenciós konferencián részvétel a Megyeházán.

- 3. szakmai nap, műhely:  Miskolcon: 2008. 04. 23-24.

- 2008. 04. 28. Részvétel a  Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Igazságügyi Hivatal által „A pátrtfogó felügyelet alatt állók, utógondozottak foglalkoztatási esélyeinek növelése" címmel megrendezett szakmai napon Szakátsné Hegedűs Borbála meghívására.

Téma: A fogvatartottak és bv. intézetből szabadulók társadalmi reszocializációja.

Együttműködési megállapodást kötöttünk a Büntetésvégrehajtási Intézet parancsnokával és a Megyei Igazságügyi Hivatal Igazgató asszonyával. A kapcsolatunk az intézménnyel, a hivatallal  és  vezetőivel zavartalan volt. Dolgozói maximálisan támogatták és segítették munkánkat.
Hetente szakmai team megbeszéléseket tartottunk, melyen a munkatársak és a programba bekapcsolódó szakmai segítők is résztvettek.
A programban résztvevő szervezetekkel az együttműködés jól szervezett, zavartalan volt. Ebben nagy segítséget nyújtott a szakmai vezető, az AVP Közhasznú Egyesület tagjai.
Nagyszerű volt az az új elem ebben a programban, hogy az 5 partner, „saját otthonában", „saját intézetét" be tudta mutatni.
2008 július12-én ünnepélyes záró értekezleten bemutatásra került az elmúlt időszak eseményei, összehasonlítva az előző programunkkal. Próbáltuk megvitatni, hogyan lehet ezt az elkezdett munkát ezen célcsoporttal tovább folytatni. Sikeresen együttműködve az utógondozásba bevont ügyfelekkel.


Szociális ügyintézéseink a program ideje alatt:

-          lakásvásárlás, és banki hitel (tájékozódás és információ)
-          jogi segítség, válás és gyermek láthatása ügyében
-          mentális krízisintervenció (segítségnyújtás)
-          családtag-házastárs részére munkalehetőség felkutatása
-          egyéb ügyintézés, lakhatással kapcsolatos
-          mentális segítségnyújtás
-          családdal kapcsolatos megkeresés, segítségnyújtás
-          könyvbeszerzés lebonyolításában segítség
-          hivatalos iratok beszerzése
-          szabadulás utáni kapcsolatfelvétel
-          kapcsolatfelvétel a családtagokkal telefonon, kapcsolattartás erősítése
-          kapcsolatfelvétel ügyvéddel telefonon, munkáltatókkal, írásban és telefonon
-          segítségnyújtás családtag hatósági ügyeinek intézésében
-          kapcsolatfelvétel Családsegítő Szolgálattal
-          jogi segítségnyújtás  többszöri alkalommal
-          segítő beszélgetések
-          munkába állítás
-          lakhatási támogatás biztosítása, étkezési támogatás nyújtása.


Szabadulók munkában való elhelyezkedései: 11 fő

Az szabadulókkal, majd az elhelyezettekkel a kapcsolattartás zökkenőmentesen zajlott.

Negatív élményeink:

Az elhelyezettek száma 14 fő volt, de az elhelyezkedésüket követően nem voltak hajlandóak már velünk további kapcsolatot tartani, nem kérték a segítséget a lakhatásra ész étkezési támogatásra sem. Volt aki már a telefont sem vette fel. Akit utoljára még sikerült elérni, azt a tájékoztatást adta, hogy kiszabadult a börtönből, elhelyzkedett, innentől kezdve nem akar tudni arról, hogy holt volt évekkel ezelőtt.
Örömmel tapasztaltuk, hogy a szabadultakkal megismertethettük a munkába állás kezdő lépéseit, ki tudtak váltani alkalmi munkavállalási kiskönyvet, sikerült legalább alkalmi munkát, néhányuknak pedig tartós munkahelyet találnia.
A munkába állítottak nagy része alkalmi munkából él jelenleg is. A kapcsolatot továbbra is tartjuk a szabadultakkal. Nagyon örülnek annak, hogy vannak olyan szociális szakembereink, akikre számítaniuk lehet olyan helyzetben, amikor segítségre szorulnak.
Bízunk abban, hogy az általunk meghatározott célcsoport számára tovább tudunk a részünkről segítségt nyújtani, megpróbálunk minden olyan pályázati lehetőséget feltárni, amellyel ezt a hátrányos réteget támogatni tudjuk.