Ma 2024. április 26. péntek, Ervin napja van.

vonal1

Drogprevenciós programjaink



Drogprevenciós programjaink


A program célja

A kábítószer-bűnözés az elmúlt években kedvezőtlenül alakult.

A rendőrségi becslések szerint növekedett a kábítószer-fogyasztók által elkövetett olyan bűncselekmények száma, amelyek segítségével napi kábítószer-adagjukhoz jutnak (elsősorban lopás, betörés, autófeltörés, rablás, okirathamisítás, zsarolás, kábítószer-terjesztés). Ezeket általában olyan függő személyek követik el, akik egyéb tekintetben nem bűnözők.

A büntetés-végrehajtási intézetekben végzett felmérések szerint a magyarországi börtönökben különböző mértékben ugyan, de a legtöbb tiltott szer hozzáférhető.

A büntetés-végrehajtási intézetekben történő kábítószer-fogyasztás veszélye kettős. Egyrészt olyanok is függőkké válhatnak, akik azelőtt nem voltak azok. Másrészt az elitéltek egy része büntetésük letöltése után a szervezett bűnözésnek eladósodva, attól függő helyzetben kerül szabadlábra.

Általános céljaink:

A hátrányos helyzetű csoportok társadalmi befogadását támogató szolgáItatások modernizációjának támogatása, hatékonyságának növelése a szociális és gyermekvédelmi területen, valamint a bűnmeglőzésben tevékenykedő szakemberek és önkéntesek segítségével, felkeszültsegük, kompetenciáik fejlesztése, a szociális és foglalkoztatási szolgáltatások integratív alkalmazásának megismertetésével, annak érdekében, hogy a hátrányos helyzetű ügyfeleik társadalmi és munkaerő-piaci (re)integrációját segíthessék, ösztönözzék, és ennek érdekében képesek legyenek más szervezetekkel való hatékony, integratív együttműködésre.



Fő céljaink:

- Segíteni a drogokkal kapcsolatba kerülő és a drogproblémákkal küzdő elítélteket és családtagjaikat (szociális munka, gyógyítás, rehabilitáció).
- Megteremteni a kábítószer-probléma visszaszorításának feltételeit, különféle területek együttes, összehangolt munkájának megteremtése.
-Mivel minden eredményes megelőzés a családban kezdődik ezért a családokkal, a hozzátartozókkal, a helyi szakemberekkel, a segítőkkel, valamint az önkormányzatokkal együttműködés kialakítása.
-Feltárni és értékelni a szükséges adatokat, feladatokat, biztosítani az információáramlást.
- Jelenleg a családok nem rendelkeznek megfelelő információkkal és módszerekkel a droghasználat megelőzését, felismerését és kezelését szolgáló szervezeteket illetően.

Ezért egy olyan információs kiadvány szerkesztése a programban résztvevők és családtagjaik részére, melyben a „próblémával" kapcsolatos információk (segítő szervezetek, orvosok, családsegítők, gyermekvédelem, munkaügy, álláskeresés, stb) megtalálhatók.
- Szociális célprogramok keretében lakhatási feltételek kialakítása, munkábaállás segítése.



Célcsoport:

A BV intézetben előzetes letartóztatásban lévő, büntetésüket töltő illetve egy éven belül szabaduló fogvatartottak.
A kábítószerek fogyasztása ma már eljutott az iskolák, a felsőfokú intézmények, a honvédség, a börtönök, a szórakozóhelyek stb. falai közé is, s egyre nagyobb számban szedi áldozatait.
A potenciálisan veszélyeztetett és a már érintett elítéltek számára elfogadható, a gyakorlatban is alkalmazható választ kell adni azokra a kérdésekre, melyek segítségével egy „új életforma" lehetősége, a családba és a társadalomba való visszatérés feltételei megteremthető.
A tapasztalatok szerint azoknak az elítélteknek, akik a büntetés megkezdése előtt már kapcsolatban voltak a drog valamilyen fajtájával, a fogvatartás ideje alatt számukra fokozott mentális megterhelést jelent a lét. Hozzájárul ehhez a családtól való elszakadás, a szabadságmegvonással járó feszültségek és a jövő iránti bizonytalanság érzése. Ezen elítélteknek szükségük van új alternatívák és saját maguk megismerésére.
Proramjaink segítségével átfogó képet kapnak a drogfogyasztás minden következményéről (egészségügyi, szociális, családi, jogi, stb), illetve megoldási „modelleket" is bemutatunk számukra.
Mindezért nevezett célcsoport számára a program lebonyolítása egyszerre jelent preventív és operatív segítségnyújtást.


A programban megvalósítandó tevékenységek:

A személyes célok meghatározásának segítése, változásra való motiválás, azonnali tanácsadás, segítségnyújtás és jogsegély fontos pillérei a programnak. A programban résztvevő fogvatartottak ezeket a szolgáltatásokat megkapják, de be kívánjuk vezetni, hogy a szabadulásuk után is hozzáférhetőek legyenek ezek a szolgáltatások nemcsak a programban már résztvevőknek, hanem a tőlünk segítséget kérő "kivülállók" számára is. Ártalomcsökkentő tanácsadáson, terápiás kezeléseken való részvételre kívánjuk ösztönözni a rászorulókat, ezért a helyi és megyei médiákkat karöltve kezdünk kampányba.

Az előkészítő szakaszban a programvezető munkacsoport megalakulása. Tagjai: szociális munkás, közösségfejlesztő, művészeti csoport vezetője, akvarisztikus, addiktológus, pszichológus, pártfogói segítő, nevelőtiszt. A munkacsoport belső működési mechanizmusának kialakítása, a beavatkozási szintek és kompetenciák meghatározása. Rendszeres stábülés és egyeztetés a program ideje alatt, heti operatív, havi szakmai és kéthavi teljes létszámmal.
A fogvatartottak számára nyújtott szolgáltatások:
A program ideje alatt a célcsoport számára teljes körű mentális, szociális és támogató szolgáltatások rendszere került kidolgozásra:
Állapotfelmérés készítése pszichológiai kérdőívekkel (megismételve a folyamat végén)


„Legalább ennyit a drogról" - ismeretek, információk átadása a szenvedélybetegségekről, a drogokról, használatuk veszélyeiről, lehetséges következményeiről, stb. (előadások és interaktív beszélgetések, vetítések formájában)

Biztosított az egyéni és/vagy csoportos foglalkozás, illetve különböző közösségi programokban való részvétel. Ebből minimum havi 1 alkalom, egyéni konzultáció.


Módszerek:

- önismereti/önértékelési gyakorlatok
- egyéni konzultáció
- kiscsoportos foglalkozás
- interaktív beszélgetés
- egyéni/csoport projektkészítés
- megfelelő döntéshozatali gyakorlatok
- életterv készítési gyakorlatok
- pozitív személyiséget fejlesztő gyakorlatok
- szerepjáték
- szituációs játék
- érzelmek kifejezése fotó sorozat


Tematikák:

- önismeret/önértékelés
- kríziskezelési stratégiák
- droghasználat káros hatásai
- döntéshozás - nemet mondás képessége
- pozitív személyiség jegyek
- támogató környezet hatékony igénybevétele
- HIV/AIDS és egyéb, közös tű használat útján terjedő fertőző betegségek.


A programban résztvevő kliensek esetében észlelhető változások:

  • Pozitív irányú személyiség változás
  • Támogató hálózat kialakítása és annak hasznosítása
  • Drogmentes életmód kialakítása
  • Kreatív életvitel kialakulása
  • Az egyénre szabott célok megvalósulása (pl. tartós kapcsolat kialakulása, munkába állás, attitűdbéli változás).
A nemzetközi hatékonyság-vizsgálatok alapján az információátadás, attitűdformálás (az egészséggel szemben pozitív, a drogokkal kapcsolatban negatív) kevésbé hatékony, de szükséges módszerek. Az ismert eljárások közül a készségfejlesztés a legeredményesebb: a problémamegoldás, a döntéshozás, a stresszkezelés, a nemet mondás, a kommunikáció, a társas és a médiahatásoknak történő ellenállás, a pozitív önértékelés kialakítása.


„Bizalom - bank" címmel interaktív képzés, melynek célja a saját erőforrások feltárása és a személyes kompetenciák bővítése.

A képzés elemei: önismeret - kommunikáció - megerősítés - közösségépítés - együttműködés - egyéni és csoportos problémamegoldás - személyes változásmenedzselés - életkészségek technikája - csoportos és egyéni munkatanácsadás - képességek készségek felmérése - álláskeresési technikák a munkában maradás képességének kialakítása.

A tréningeken elfogadó légkört teremtünk, ahol lehetőség adódik az eddigi élet során elszenvedett sérelmek feldolgozására, konfliktusokra adott eddig erőszakos reakciók értelmezésére, átdolgozására.

Az elfogadó légkör biztosítja a lehetőséget az erőszakmentes megoldások megtalálására. Az elfogadás nem jelenti azt, hogy a trénerek átveszik a problémákat a csoporttól, épp ellenkezőleg, azt kívánják elérni, hogy a résztvevők önállóan vállalják problémáikat és azokat saját maguk és a másik fél tiszteletben tartásával igyekezzenek megoldani. A team tagok élő példát nyújtanak a csoportnak a tréningen jelentkező konfliktusok kezelési módjával.


Kézzel - ésszel - szívvel": kreatív műhelyek, öntevékeny szabadidős lehetőségek biztosítása rendszeresen, heti 1 x 2 órában. Koncepciónk szerint a manuális foglalkozások, a logikai-intellektuális tevékenységek és a művészetterápia (zene, irodalom), színek világa (olyan, mint a sudoku, csak nem számokkal, hanem színekkel), akvarisztika, sakk, váltják egymást, a résztvevők által választható formában.

A program ideje alatt folyamatos, egyéni segítő beszélgetés és szociális ügyintézés történik. Ez megalapozza a bizalmi kapcsolat kialakulását, ami a későbbi együttműködés szempontjából nagyon fontos.
A szabadulásra való felkészítés részeként segítjük az egyén munkába állását és munkában maradását (munkavállalási tanácsadó segítése).
Személyes kapcsolattartással elősegítjük és támogatjuk a családba, társadalomba való sikeres visszatérését.


„ Hol keressem?" - címmel elsősegély jellegű információs füzetet állítunk össze és adunk át valamennyi szabadultnak, családtagjaiknak. Ezekben a füzetekben egy helyre kívánjuk gyűjteni a segítő szervezetek, szociális intézmények,gyorssegély telefon, anonim tanácsadás, egyházak, egészségügyi intézmények, drogkoordinátorok, tanácsadók, családsegítők, stb adatait, elérhetőségeit.

Eredmények rögzítése és értékelése: Esetlapok, pszichológiai összehasonlító tesztek, tanfolyami naplók, képzési beszámolók, részjelentések formájában. Az értekezletekről emlékeztetőket készítünk, a folyamatot lehetőség szerint, a személyiségjogokat figyelembe véve vizuálisan is dokumentáljuk.


Tapasztalatok általánosítása: Záró konferencia hasonló programot megvalósító szervezetekkel. Kiadvány készítése és bemutatása a fogvatartottak szabadulás utáni információval való ellátása céljából. Tapasztalatcsere út más régióban dolgozó hasonló programot lebonyolító közösségekhez. Sajtótájékoztató.


· A program összhangban van:

a „Nemzeti stratégia a kábítószer-probléma visszaszorítására" prioritásaival és céljaival,
szinte teljes mértékben az ott meghatározott célokra építve dolgoztuk ki programunkat, figyelembe véve a helyi adottságokat, lehetőségeket.


· A célcsoport hosszú távú tapasztalata:

A programot követően nem csak a szenvedélybetegségek kezelése és megelőzése, hanem a bűnismétlés megelőzése terén is megerősítést kap.
Lehetőséget kapnak a ventillációra, csökken ezáltal az agresszivitás egyik forrása, a bennük lévő feszültség.
Felszínre kerülnek a résztvevők pozitív személyiségjegyei, ezzel elindulhat az a hosszú folyamat, amely a negatív irányú azonosulás megszűnéséhez, pozitív önkép kialakulásához vezet.
Olyan kommunikációs technikát kísérletezhetnek ki és gyakorolhatnak be, amely hozzásegíti őket a konfliktusok hatékonyabb kezeléséhez.


· Következetesség a programban tervezetében:

Megismerhetik a társak és a trénerek életszemléletét, látókörük tágul, a családból ill. korábbi kisközösségből hozott szocializációs minták mellé újat kapnak, toleránsabbá válnak. A tréning elfogadó, támogató, partneri légköréből fakadóan pozitív érzelmi motívumok, és a saját megtapasztalás élménye kíséri. Hozzájárulnak a résztvevők felelősségérzetének, kiegyensúlyozottságának növekedéséhez, ezáltal javul szabálykövető magatartásuk, kezelhetőbbekké válnak. Nő személyiségük autonómiája, identitásuk új, ami esélyt ad számukra a reszocializációra, társadalmi beilleszkedésre.

Programunkban a drogmegelőzés újszerű formáit állítottuk olyam következetes rendszerbe, amely az egyéni aktivitást és a közösségi megerősítést együtt alkalmazza, és egyensúlyban tartja. Újszerű a szolgáltatások ilyenfajta összessége, az a komplexitás, amellyel a BV Intézet rendeltetésének, működési szabályainak megfelelő módon a problémát kezeljük. A célcsoport kiválasztásánál a korábbi programjainkra való épülést szintén újszerűnek tartjuk.


· A program eredményeire nézve:

Az alábbi mutatókat tartjuk relevánsnak és alkalmazhatónak:

- kevesebb konfliktus a fogvatartottak között
- javuló pszichés és egészségi állapot
- kevesebb egyéni krízishelyzet
- a stabilan visszailleszkedők száma.
- életvezetési készségek és technikák elsajátítása.