Ma 2024. április 23. kedd, Béla napja van.

vonal1

„Segítsük egymást a határon túl is!"



NCA-NK-08


„Segítsük egymást a határon túl is!"


Nemzetközi együttműködés kialakítása határon átnyúló: Magyar, Ukrán, Román és Szlovák szervezetekkel.



A program célja:

a korábbi együttműködések tapasztalataira alapozva a már működő hazai és határon túli civil szervezetek kapacitásának bővítése, az Európai Unióhoz történt csatlakozás utáni felkészülés, illetve felzárkózás segítése a közösségi joganyag megismerése és alkalmazása, továbbá egyes szociális szükségletek kielégítése. Az Európai Unióban működő, nem kormányzati szervezetek hálózataiba való bekapcsolódás segítése, valamint civil szervezetekkel való együttműködés kialakítása.

Azon emberek és csoportok társadalmi részvételének elősegítése.

Specifikus célként jelenik meg az olyan tevékenységek támogatása a szociális és egészségügyi területen, amelyek célja a társadalom perifériájára szorult csoportok -fogyatékosok, idősek, hajléktalanok, kallódó vagy bántalmazott gyerekek, írástudatlanok, munkanélküliek, szenvedélybetegek, AIDS-ben, kegyetlen bánásmódtól vagy krónikus betegségben szenvedők, hátrányos helyzetű nők stb. - ellátása, társadalmi beilleszkedéséhez való hozzájárulás, valamint fenntartható közegészségügyi és szociális támogatások nyújtása számukra. 

A programunk egyben abban is segítséget kíván nyújtani, hogy a civil szervezetek tevékenységi területei kikristályosodjanak, elkötelezetté váljanak az előbbiekben megjelölt célok elérésében.  Egy hosszabb tanulási folyamat eredményeként a kormányzat felé hatékony érdekképviselővé váljanak, képesek legyenek generálni  az új típusú ellátások kialakítását, nemzeti szintű elterjesztését. Megvalósítandó programunk közvetett célkitűzése azon emberek és csoportok társadalmi részvételének elősegítése, akiket az átalakulási folyamat során gazdasági, szociális vagy politikai marginalizáció fenyeget.

Célunk a helyi, határmenti és határon átnyúló társadalmi együttműködés fejlesztése egy kiválasztott probléma mentén.

Közvetlen célcsoport: azoknak a civil szervezeteknek a képviselői, amelyek tevékenysége kapcsolódik a közvetett célcsoporthoz, tehát a szociális tevékenység felé orientálódnak.

A  programunk  Románia, Ukrajna, Szlovákia, Magyarország célszemélyei.

A nyelvi nehézségek kiküszöbölésére tolmácsok igénybevétele elengedhetetlen.

Közvetett célcsoport: a helyi társadalom azon rétegei, amelyeket  a  kiképzett    közösségfejlesztő szakemberek elérnek,  körükben ellátást generáló feltáró munkát végeznek s velük együtt kialakítandó szolgáltatásokat  nyújtanak.


A program indokoltsága:

A megvalósításban résztvevő magyar szervezetek és szakemberek tapasztalatai azt mutatják, hogy a határ menti és határon átnyúló országok társadalma, civil szervezetei azonos, vagy hasonló fejlődési utat járnak be. A cél azonban azonos, ezért szükséges, hogy a tapasztalatok átadása megtörténjen, kialakuljanak azok a nemzetközi kapcsolatok amelyek segítik a további munkát. A programba meghívott magyar civil szervezetek, kis szervezetek, ahhoz azonban hogy tevékenységükben tovább léphessenek nélkülözhetetlen számukra is az ismeretek bővítése.


A tevékenysége:

A program alapvető célja, hogy a résztvevők ismereteket szerezzenek a közösségi   munka szemléletével alkalmazható munkamódok rendszeréről, a módszerek lényegéről, alkalmazási területeikről, kiválasztásuk szempontjairól, alkalmazásuk előnyeiről, veszélyeiről.

A program során kiemelt hangsúllyal jelenik meg:

- a helyi közösségek, közösségi szervezetek megtartó erejének fokozása;
- a résztvevő helyi cselekvés, tervezés és értékelés megvalósítása;
- a kirekesztettek érdekérvényesítő képességének fejlesztése;
- az intézményesültség kiépítési stratégiáinak érvényesítésére, és új, adekvátabb programok és ellátási formák létrehozása;
- a helyi szociális háló kialakítása; romák, fogyatékkal élők, gyermekek megsegítése
- a szervezetek közötti koordinációs és kooperációs stratégiák alkalmazása;
- a keletkezett konfliktusok kezelésére alkalmas módszerek használata

A közvetlen célcsoportra irányuló fő tevékenység  célja kettős:

Egyrészt a helyi közösségek vezetőinek kiképzése, másrészt az EU különböző      célkitűzéseinek, stratégiáinak, kiemelt programjainak, a tevékenységükhöz kapcsolódó jogharmonizációs törekvéseknek és főbb intézményeinek megismertetése.

Második fő tevékenység a helyi igények és cselekvési potenciálok feltárása a helyi lakosság körében.

Harmadik fő tevékenység a hálózatépítés a munkában érintett szakemberek és a civil szervezetek között.

Végül a program  rövid összefoglalójában nem hagyható figyelmen kívül az, az ellátó-szolgáltató tevékenység, amit a képzést követően a közvetlen célcsoport végezni fog.

A program ismereteket nyújt az egyes társadalmi szerveződési szinteken végezhető fejlesztési tevékenységekhez, a közösségi munka - az érvényben lévő közigazgatási struktúrához és az elérhető támogatásokhoz alkalmazkodó, annak kereteit a lehető legteljesebb mértékben tágító - alkalmazásához. Ennek célja a mindennapi embereknek azon képességének fejlesztése, melyek alkalmazásával  közösségi módon  cselekednek  a társadalmi, gazdasági és politikai kérdések  befolyásolásában és megoldásában.

Tevékenységünk megtervezését és megvalósítását a közösségfejlesztésben rejlő lehetőségek indokolják. A közösségfejlesztés a helyi közösségek képessé tételére törekszik: fejleszti az emberek képességét arra, hogy aktív tagjai legyenek a társadalomnak, hogy állampolgárként részt vegyenek a saját környezetük alakításában, változtatásaiban, döntéseiben. Egyidejűleg felkészíti az intézményeket és az állami, magán és nem kormányzati szervezeteket arra, hogy párbeszédet alakítsanak ki a lakossággal az őket érintő változások közös meghatározásában és végrehajtásában.

Megvalósítandó programunk célkitűzése azon emberek és csoportok társadalmi részvételének elősegítése, akik egy olyan folyamat során -gazdasági, szociális vagy politikai marginalizáció által fenyegetett csoportok körében -végzik tevékenységüket.

A program végeredménye, hogy valamennyi résztvevő konkrét, az általa képviselt közösség által megvalósítható és leginkább szükségesnek ítélt program megvalósításához szükséges projekt-tervvel tér haza. : a civil szervezet, amelyben dolgozik felkészültebbé válik, az ismeretei a napi munkájában szervezete kapacitásainak növelésében, működtetésében,  tudja hasznosítani.

A  programot, az egyesületünk jól képzett szakemberi által  kidolgozott tematika szerint valósítjuk meg. A program tartalma az egyes partnerrel már korábbi együttműködés során egyeztetett és elfogadott módon került összeállításra. A képzők Magyarországon dolgozó nagy tapasztalattal rendelkező szakemberek, együttműködő civil szervezetek szakaemberei.


Programunk erősíti az együttműködést, tiszteletben tartja a partnerséget, figyelembe veszi, a  helyi szakemberek felkészültségét. Elősegíti, hogy ez a pályázat a későbbiekben önálló életet
tudjon élni. A magyar szakemberek részben már kidolgoztak, részben a későbbiekben alkalmazkodóvá teszik a programok a résztvevők igényeihez, tevékenységi területükhöz, így az a saját országban, szervezetben tovább vihető.  

A társa­da­lom egy állandóan élő és változó rendszer, melyben állandóan új szükségletek ke­let­keznek és régiek szűnnek meg, következésképp a szükségletek kielégí­té­sére szerveződő intézmények is állandóan változni kényszerülnek. E folya­mat­ban az önszervező közösségek szerepe nélkülözhetetlen, sokszor ők a hiányok első felfedezői, ők tesznek először kísérletet megoldásukra és az ő jó meg­oldá­saik intézmé­nye­sülnek. Célunk, hogy időben képessé váljanak egyrészt a kis hazai civilek, valamint a csatlakozásra váró országok szervezetei az EU normáinak.

A három nap alatt feldolgozásra kerülő témák:

Közösségelmélet: a bevonás/ együttműködés szerepe, funkciója, történelmi példái

Közösségi megoldások az EU-ban

Közösségfejlesztés- együttműködések generálása a lakossági csoportok között

Módszertan / interjú, folyamatelemzés

Hátrányos helyzetűek (roma, gyermek, munkanélküli)problémafeltárása

Szociálisan rászorulók helyzet elemzése

Szociál. politika- elemzési módszerek

Humánerőforrás menedzsment (különös tekintettel a munkakör-elemzésre)

Kommunikációelmélet és készségfejlesztés

Szakmai személyiségfejlesztő (önismereti) csoportmunka 

A helyi társadalom állapotának megismerése

Az egyes országok civil szervezeteinek helyzete

A társadalmi-történelmi gyakorlatban fellelhető önsegítő mozgalmak tapasztalatai

Közösségelmélet , a közösségi problémafeltárás eszközei

Közösségi cselekvési tervek készítéséhez szükséges tudnivalók

Elérhető források az országon és az EU-n belül

Helyi források feltárásának módja

Kapcsolódás a meglevő intézményrendszerhez

A folyamatos működést segítő képességek fejlesztése

Ügyiratkezelés, számítógépes nyilvántartási rendszerek


A témákat csoportosítva, kiscsoportokban dolgozzuk fel, úgy, hogy valamennyi résztvevő ismerete megosztható legyen a többiekkel, mindenki ad a közös munkához, mindenki kap a további munkájához.


A tevékenység időbeni ütemezése:

1-3    hónap: kapcsolatfelvétel a szervezetek között célok, elvárások, feltételek pontosítása

4.  hónap: hazai szervező munka, a program véglegesítése

5   hónap: a program lebonyolítása Nyíregyházán

6.  hónap: írásos dokumentumok elkészítése

7.  hónap: értékelés, zárás adminisztráció


A várt eredmények összegzése: egy olyan megvalósítandó együttműködés, amelyben a  programunk  célkitűzéseivel az emberek és csoportok társadalmi részvételének elősegítését, a civil szervezetek összehangolását lehet összekapcsolni a  folyamat során.

A helyi, határ menti és határon átnyúló társadalmi együttműködés fejlesztése egy kiválasztott probléma mentén.