Ma 2024. április 26. péntek, Ervin napja van.

human_trafficking

A Magyarország- Szlovákia- Románia- Ukrajna ENPI Határon Átnyúló Együttműködés Program 2007-2013. Együtt az Emberkereskedelem Ellen című projekt keretein belül Szatmárnémetiben, Romániában megrendezett 3 napos tréning

A pályázati program bemutatása, a képzés fő célkitűzéseinek felvázolása történt meg. A program az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg. Főpályázó a Szatmárnémeti Emberjogvédő Liga, partner a Segítő Kéz 20003 Szociális Egyesület és a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat. A Phare alapokon nyugvó integrált projekt célja az emberkereskedelem elleni harc határon átívelő együttműködésének megalapozása, szakemberképzés valamint a prevenció érdekében a veszélyeztetett célcsoportok felkeresése és széleskörű felvilágosító tevékenység. A pályázat területi lefedettséget tekintve magába foglalja Szatmárnémeti Járást, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét és Kárpátalját .


A pályázat célcsoportjai:

- fiatalok (diákok, egyetemisták), tanárok, pedagógusok, igazságszolgáltatásban dolgozó szakemberek, határrendészet, civil szervezetek dolgozói, egyéb intézmények szakemberei, akik munkájuk során találkozhatnak az emberkereskedelem tematikájával.

A projekt keretében megvalósítandó tevékenységek:

-          Szakemberek képzése (HU-UA),
-          Tanárok, pedagógusok képzése (in HU-UA),
-          Tájékoztató anyagok készítése (plakátok, szórólapok),
-          Figyelemfelkeltő kampány diákok számára,
-          TV - rádió szpot,
-          Weblap,
-          Kézikönyv,
-          Interregionális konferencia.


A Romániai Emberkereskedelem Elleni Ügynökség Nagyváradi Regionális Irodájának vezetője segítségével képet kaphattunk az emberkereskedelem, mint a leggyorsabban fejlődő bűncselekmény típus elméleti hátteréről és gyakorlati tapasztalatairól. Megfogalmaztuk az emberkereskedelem definícióját, formáit és típusait.

Eszerint az emberkereskedelem a rabszolgaság modern változata: személyekkel történő illegális kereskedelem az ő kihasználásuk és kizsákmányolásuk céljából, tudtuk és/vagy beleegyezésük nélkül. Típusait tekintve beszélhetünk szexuális vagy munka révén történő kihasználásról valamint szervkereskedelemről. Szemléletes- az életből merített- példákon keresztül bepillantást nyerhettünk az emberkereskedelem folyamatába, az egymásra épülő szakaszok hálózatszerű kiterjedésébe (az áldozat kiszemelése, behálózása- eladás- kihasználás- kikerülés a hálózatból).

Feltérképeztük az emberkereskedelmi útvonalakat forrás országok és célországok továbbá tranzit országok (mint pl. Magyarország) meghatározásával.

Megpróbáltuk megérteni a bűnszervezetek működési elvét, azaz hogy miért a második legelterjedtebb bűncselekmény típus az emberkereskedelem (az illegális drogkereskedelem után).

Végül a delegáltak igyekeztek összegyűjteni saját intézményük és a többi intézmény lehetséges szerepét az emberkereskedelem elleni küzdelemben és a prevencióban.A második nap programja a Human Trafficking című nagyon szemléletes, tartalmas és egyben lebilincselően szórakoztató film megtekintésével, majd az ennek kapcsán megfogalmazódó gondolatok megvitatásával zárult.
A harmadik napon pszichológus, pszichiáter, neurológus tréner vezetésével igyekeztünk közelebb kerülni az „emberkereskedő" és az „áldozat" pszichológiai profiljához: pl. hogy hogyan ismerhető fel egy áldozat, vagy pl. milyen pszichológiai igények merülnek fel az emberkereskedelem áldozatául esett ember részéről. Önismereti gyakorlatok során modelleztünk olyan szituációkat, melynek során egy szakember segítséget nyújt egy áldozatnak, és megpróbálja tudatosan felépíteni azt a kapcsolatot, mely mind a bűnszervezet alaposabb megismerését, mind az áldozat rehabilitációját és reintegrációját eredményezheti.

A program a tréning eredményeinek megvitatásával, a résztvevők visszajelzéseinek megbeszélésével zárult, és körvonalazódtak a jövőbeni együttműködés lehetőségei. Így pl. felvilágosító tevékenység általános és középiskolákban, szóróanyagok készítése, pedagógusok képzése, weblap készítése stb.